Uncategorized

Czy treningi i konsultacje online to nasza przyszłość?

By 23 października 2020 grudzień 15th, 2020 Bez komentarzy

Podziel się!

W obecnej sytuacji, kiedy siłownie są zamykane z powodu pandemii na pewno pomyślałeś o treningach w domu. O zdrowie przecież dbać trzeba, a jest to aktualnie dość kłopotliwe.

Priorytetem dla każdego z nas jest utrzymanie swojego ciała w dobrej formie. Dlatego tak istotne jest trenowanie nawet wtedy, kiedy jest to mocno utrudnione. Utrudnione nie znaczy przecież, że  niemożliwe. Nie szukaj wymówek – ćwicz we własnych czterech kątach.

Czy treningi online to przyszłość?

Nie ma znaczenia, po której stronie jesteś. Czy jako trener, czy osoba, która po prostu chce systematycznie ćwiczyć, temat domowych treningów ciągle się przewija. Musimy dostosować się do zaistniałych warunków. Pewnych rzeczy nie jesteśmy w stanie ominąć czy przeskoczyć. Najważniejsze, aby cały czas troszczyć się o swoje zdrowie, regularnie ćwiczyć i nie zaprzestawać treningów.

Jako trener, szczerze Wam powiem, że od marca, kiedy zamknięto nas w domach, organizuję treningi i konsultacje przez Internet. Zaoferowałem swoje usługi szerszemu gronu. Zaowocowały one satysfakcją po obu stronach, z czego jestem naprawdę zadowolony. Okazało się, że dużo moich podopiecznych nawet preferuje treningi online.

Zalety treningów online

Z perspektywy trenera w całej tej sytuacji widzę wiele plusów. Niestety, ale muszę wspomnieć o tym, że na standardowy trening na siłowni klienci często się spóźniają. Niby 5-10 minut, ale reorganizuje to całą moją pracę. Nie wspomnę już o odwoływaniu czy przekładaniu treningów. Zauważyłem, że treningi online odwoływane są rzadziej. Dlaczego? Bo skupiamy się wtedy tylko na ćwiczeniach i nie musimy czekać na sprzęt. Nie trzeba stać w kolejkach, przebierać się w zatłoczonych szatniach, dojeżdżać i układać treningu nie pod klienta, ale pod dostępność maszyn. Szczególnie w godzinach wieczornych. Wszystko przebiega sprawniej, spokojniej i wbrew pozorem w lepszej atmosferze. Omijamy korki na mieście, nie musimy specjalnie wychodzić z domu, chociaż chcielibyśmy w nim pozostać i po prostu nie chce nam się z niego ruszać. Wszystko jest dosłownie na wyciągnięcie ręki. Oszczędność czasu jest więc ogromna.

To pokazuje sedno sprawy. Ludzie rezygnują z treningów albo w ogóle nie korzystają z siłowni, bo najczęściej nie ma na to czasu. Ćwicząc w domu mamy świadomość, że argument braku czasu odpada. Oczywiście możemy również wspomnieć o aspekcie finansowym. To już jest kwestią priorytetów, a nie o nich mowa.
Zadaj sobie teraz pytanie, o ile bardziej systematycznie podchodziłbyś do treningów w domowym zaciszu? Oszczędzasz czas, pieniądze, jesteś z rodziną i nie potrzebujesz nikogo, kto zajmie się Twoim dzieckiem, kiedy musiałbyś wyjść na trening.  Wiem też, że szczególnie na początku wiele osób się wstydzi. W końcu na siłowni spotykasz ludzi, którzy ćwiczą latami, a ich ciało jest wręcz atletycznie wyrzeźbione. Tutaj nie ma tego problemu. Czujesz się swobodnie, nie porównujesz się do nikogo i nikt na Ciebie nie patrzy. To zdecydowane zalety trenowania w domu.

Pobierz bezpłatny e-book!

Tylko teraz BEZPŁATNIE!
Wstęp do PROJEKTU SUKCES

Praca nad swoim ciałem i umysłem oraz postępowanie zgodne z zasadami procentują – życie nabiera sensu, staje się pełne, ciekawe i wartościowe.

Podaj swój e-mail a wyślemy Ci e-book!

Wady treningów online

Niektórzy powiedzą, że wolą ćwiczenia na siłowni, bo wtedy mają większą motywację podczas treningu. W domu wolą usiąść na kanapie. Dom nie kojarzy im się z treningiem. Jeśli wychodzi się na zewnątrz to zwyczajnie bardziej chce się coś robić. Ja to rozumiem. I właśnie dlatego nikogo nie zostawiam samemu sobie. Jako trener, prowadzę domowe treningi tak, jakbyś był na siłowni, ale bez zbędnych komplikacji, które wymieniłem wcześniej. Motywacja do ćwiczeń nie zniknie. Opiekuję się swoimi klientami z takim samym zaangażowaniem, jakbym stał fizycznie koło nich. Treningi online układam indywidualnie: czy to treningi fitness, czy siłowe, czy na daną partię ciała.

Mnóstwo moich podopiecznych mówi, że przychodzi na treningi, bo na nich czekam. No i właśnie! Czy to nie jest piękne, że trener czeka na Ciebie w Twoim komputerze? O umówionej godzinie przeprowadzi z Tobą pełny trening. Nie musisz się nawet do niego specjalnie motywować. Uzgadniasz termin, wskakujesz w wygodne ubranie i czekasz przed ekranem. W międzyczasie możesz gotować obiad, masz na oku swoich bliskich, a pralka pierze pranie. Żyjemy w zaawansowanych technologicznie czasach. Warto więc to wykorzystać. To nie są wady trenowania w domu. To same korzyści!

Sam wiem po sobie, ile czasu poświęcam na dojazdy na siłownie. Powiem szczerze, że i mi czasami się nie chce. Całe szczęście, że mam w domu kettle i wykonuję trening bez wychodzenia z domu.

Muszę jeszcze poruszyć kwestię sprzętu. Na pierwszy rzut oka wydaję się, że nie jesteś w stanie ćwiczyć bez profesjonalnych narzędzi. Wcale tak nie jest. Aby utrzymać ciało w dobrej kondycji po prostu trzeba ćwiczyć regularnie. Oczywiście, sprzęty pomagają. Ale nie są koniecznością. Sytuacja się zmienia, gdy przygotowujesz się do zawodów sportowych, ale poruszamy tutaj kwestie osoby, która ćwiczy amatorsko.

Najważniejsze są: systematyczność, zaangażowanie i prawidłowa technika wykonywania ćwiczeń. Trening musi być mądry i prosty, a nie skompilowany i zawiły. Jeśli wiesz czego potrzebuje ciało, aby poprawnie i zdrowo funkcjonować, zdasz sobie sprawę, że do utrzymania dobrej formy czasami lepiej jest ćwiczyć mniej, a nie więcej.
Nie raz zdarzyło się w moim życiu tak, że nie miałem czasu albo pieniędzy na siłownie. Zawsze jednak mam w domu kettle i drążek do podciągania. I dzięki temu nie opuszczam trenowania. Wyobraźcie sobie, że oddziały specjalne w niektórych krajach tylko ćwiczą kettlami. Jest to najpopularniejszy sprzęt do ćwiczeń w Rosji. Wspomnijcie naszych przodków, gladiatorów czy spartan. Nike nie miał siłowni pod ręką, a ich forma była niesamowita.

Dla wielu z nas siłownia stała się terapią. Wyjściem z depresji, ze smutków i z problemów. Rozumiem to doskonale. Jednak w rzeczywistości nie chodzi o siłownię samą w sobie. Sednem są ćwiczenia siłowe. To one wyciągają nas z dołka, ze zmartwień i z chorób.

Nie szukaj wymówek – trenuj!

Nie pozwól, żeby brak czasu i zamknięcie siłowni był dla Ciebie wymówką. Ruch sprawia, że pokonujemy problemy, jesteśmy zdrowsi, spokojniejsi i szczęśliwsi. Szczególnie teraz, jest to niezwykle ważne. Obecnie masz dostęp do trenera u siebie w domu. Jeszcze nie tak dawno, było to prawie niemożliwe. Kosztowało ogromne pieniądze, a przez to nie było dostępne dla większości osób. Trening personalny nie jest zbędnym wydatkiem, tylko inwestycją w Twoje zdrowie i Twoją przyszłość.

Jeśli nie wiesz co masz robić, jak masz ćwiczyć, za co się zabrać, zgłoś się do trenera i rozpocznij treningi online.  Wielu moich podopiecznych tak polubiło taką formę spotkań, że kontynuowało je nawet wtedy, kiedy siłownie były już otwarte. Było to dla nich wygodne.

Podsumowując – treningi online i konsultacje przez Internet są naszą przyszłością. Nie ma wymówek, aby przestać o siebie dbać. Jest tyle możliwości, alternatyw, że nie pozostaje nic innego, jak tylko z nich korzystać.

Aby jednak odpowiednio zatroszczyć się  o kondycję swojego ciała, warto działać holistycznie i zadbać również o swoją dietę. Na szczęście tak samo jak obecne na rynku są treningi online, istnieją również konsultacje internetowe z dietetykiem. Dieta online to program idealny dobrany do Twojego organizmu. Dietetyk zadba, aby Twoja dieta była lekkostrawna i bogata we wszystkie niezbędne do zdrowia składniki. Możesz więc współpracować z dietetykiem i trenerem jednocześnie, dosłownie nie wychodząc z domu. Zarówno trening jak i dieta indywidualna online to atrakcyjne, choć dość nowatorskie, formy kontaktu. Warto mieć je na uwadze, przede wszystkim dlatego, aby zachować zdrowie i witalność na wysokim poziomie, pomimo utrudnień w jakich musimy funkcjonować.

Twój Przyjaciel,
Patryk Jankowski

Podziel się!

Zostaw komentarz