Uncategorized

Czy warto skorzystać z pomocy trenera personalnego? Czyli czym jest trening personalny.

By 14 września 2020 marzec 22nd, 2021 Bez komentarzy

Podziel się!

Pewnie wiele razy zastanawiałeś się czy warto skorzystać z pomocy trenera personalnego. Odpowiedź jest prosta: warto! A dlaczego?

Ludzie znajdują wiele powodów, aby nie korzystać z usługi indywidualnego treningu. Niektórzy się wstydzą, inni sądzą, że potrafią sami ćwiczyć, a jeszcze inni znajdują argumenty natury ekonomicznej. To zrozumiałe.
Pamiętajmy jednak, że nasze zdrowie to inwestycja. Wszystkie nasze działania rozpoczęte teraz, będą miały swoje odzwierciedlenie w przyszłości. Zastanówmy się więc…

Co tak naprawdę trener personalny może zrobić dla ciebie?

Wszystko zależy od potrzeb klienta. Ale załóżmy, że jesteś osoba, która nigdy nie ćwiczyła lub ćwiczyła z kiepskim rezultatem i nadal nie wie co ma robić na siłowni, aby ćwiczenia przynosiły efekt.

Podstawowym zadaniem trenera na pierwszym treningu jest wyszukanie dobrych i słabych stron klienta. To trudne. Dowiesz się co nie jest Twoją najlepszą stroną. Wiem, nikt tego nie lubi. Ale to konieczne, żeby zrobić dalsze kroki.

Czasami potrzeby klienta są inne niż mu się wydaje. Większość osób przychodzi prosząc o pomoc w zgubieniu tkanki tłuszczowej. Myślą, że poćwiczą miesiąc, dwa, może pół roku, schudną i koniec. Cel osiągnięty. No niestety… To dopiero szczyt góry lodowej. Problem tkwi zdecydowanie głębiej. Przewaga takich osób cierpi na zanik mięśni, depresję, brak motywacji, insulinooporność, brak wydolności. Ludzie nie mają pojęcia jak się odżywiać, ćwiczyć, dbać o ciało i umysł. Jedzą nałogowo zajadając smutki, palą papierosy, piją alkohol, uzależniają się od cukru, żyją w stresie i nie dbają o swój sen.

Jak widzicie jest mnóstwo czynników i aspektów nad którymi trener musi pracować, zanim dojdziemy do zgubienia tkanki tłuszczowej. Przeważnie osobom pojawiającym się na treningach wydaje się, że to właśnie tkanka tłuszczowa przeszkadza im w prawidłowym funkcjonowaniu. Jednak nadmiar tłuszczu jest efektem nieprawidłowego dbania o nasz organizm. Zanim zabierzemy się za zgubienie przysłowiowego tłuszczyku musimy zająć się psychiką. Należy uzmysłowić klientowi, dlaczego nasz organizm odłożył tę tkankę tłuszczową. Edukacja w tym zakresie jest konieczna, aby już po jej zgubieniu, klient był w pełni świadomy tego co robi i jakie będzie to miało skutki dla jego organizmu i zdrowia.

Dlatego podczas treningów nie tylko się uczę podstawowych ćwiczeń, prawidłowej techniki i sposobu oddychania, ale również zasad prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest to koniczne, aby po kilku miesiącach treningu, mój klient sam był w stanie zając się swoim ciałem i umysłem oraz swoim przykładem mógł nauczyć inne osoby jak należy dbać o siebie.

Pobierz bezpłatny e-book!

Tylko teraz BEZPŁATNIE!
Wstęp do PROJEKTU SUKCES

Praca nad swoim ciałem i umysłem oraz postępowanie zgodne z zasadami procentują – życie nabiera sensu, staje się pełne, ciekawe i wartościowe.

Podaj swój e-mail a wyślemy Ci e-book!

Trening online. Czy warto?

Zadaniem trenera jest zarówno prowadzenie treningu, jak i wytłumaczenie, dlaczego robimy dane ćwiczenie, daną ilość powtórzeń, setów oraz długość przerwy. Nauczenie kluczowych zasad układania własnego treningu jest bardzo ważne, aby trening przynosił wymierne efekty.

Nie bójcie się pytać. Zadawajcie jak najwięcej pytań. Dzięki temu Wasza wiedza o sobie będzie się pogłębiać i nie będziecie musieli wiecznie płacić za treningi.

Podejście do klienta oraz rodzaj treningu tak naprawdę zależy od jego charakteru. Jedni lubią kontrolowany wycisk i silna motywację, a inni preferują pomalutku, bez stresu i ze spokojem podchodzić do ćwiczeń.

Ważne, żeby ćwiczenia były skuteczne, sprawiały przyjemność klientowi oraz nie były dla niego upokarzające. Naszym zadaniem jest poprawienie pewności siebie klienta, aby nabrał motywacji i siły psychicznej do pojawienia się na treningu samemu, z własnej chęci.

Odpowiednie nawyki, systematyczność, motywacja i pewność siebie to tylko niektóre z aspektów nad którymi pracuję z moimi klientami.

Zależnie od poziomu, motywacji, zaangażowania i systematyczności klient po 3 miesiącach regularnych treningów po 3 razy w tygodniu powinien być w stanie samodzielnie przeprowadzić swój trening tak, aby przyniósł zamierzony efekt. Mowa tutaj o osobie, która chce osiągnąć konkretny rezultat, a nie o kimś, kto wykonuje ćwiczenia automatycznie i mechanicznie. Zaangażowanie to podstawa. Oczywiście zdarzają się osoby, które wolą cały czas ćwiczyć pod okiem trenera. Nie ma w tym nic złego. Mam kilku takich klientów, którzy są ze mną od ponad roku i nie mają zamiaru rezygnować. Lubią treningi personalne, bo są skuteczne. Mają motywację do pojawienia się na treningu, bo wiedzą, że ktoś na nich czeka. Naszym zadaniem wtedy jest zapewnienie jak najbardziej skutecznego, urozmaiconego, wysokiej jakości treningu, z którego dany klient jest zadowolony.

Zdarzają się też osoby, które potrzebują tylko plany treningowe. Powiem szczerze, że jestem bardzo sceptyczny, jeżeli chodzi o układanie planów treningowych bez zapoznania się z klientem. Zwłaszcza osobom, które dopiero zaczynają swoja przygodę z siłownią.

Trening personalny ewoluuje podczas samego jego trwania, ciągle coś się zmienia. Jeszcze nigdy żaden nie był taki sam. Jeżeli dana osoba nie zna prawidłowej techniki, nie ma pojęcia, dlaczego wykonuje dane ćwiczenie i co ma nim osiągnąć. Nie wie dlaczego robi taką, a nie inną liczbę powtórzeń i nie potrafi ocenić, kiedy zwiększyć ciężar, to jakim sposobem ćwiczenia lub rozpisany plan ma być skuteczny? Wiadomo, że można zapisać danej osobie podstawowy plan treningowy lub po prostu można ściągnąć plan z Internetu, ale co dalej?

No właśnie, dlatego tyle osób zabiera się za ćwiczenia, które później nie przynoszą efektu i rezygnują. Czasami mam klientów, którzy uczęszczali 3 miesiące na siłownie bez efektów. Dlaczego? Bo nabyli złe nawyki, których razem pozbywaliśmy się miesiącami.

To tak samo jakby nam się zepsuł samochód, a my zamiast jechać do mechanika dzwonimy do niego i wyjaśniamy w czym problem, abyśmy sami mogli do naprawić. Gdyby taka forma naprawy samochodu była skuteczna to nie istniałyby stacje napraw.

Oczywiście zgłaszają się również klienci, którzy proszą o plany dietetyczne. Nie jestem ich fanem. Dlaczego? Ponieważ człowiek, nie potrzebuje planu dietetycznego tylko nauczenia się zasad żywienia, których powinnyśmy nauczyć się w szkole. Zbyt duża komplikacja i sugerowanie się popularnymi dietami jest powodem, że gubimy się w tym wszystkim, jest za duży wybór. Może spróbuje taka dietę, może inną, a może po prostu odżywiajmy się jak ludzie, tak jak nasi przodkowie się odżywiali. Sięgnijmy do naszych korzeni. Jedzmy naturalne pożywienie, wtedy, kiedy jesteśmy głodni i wtedy, kiedy tego naprawdę potrzebujemy.

Poznanie zasad prawidłowego odżywiania i wdrożenie ich w życie codzienne pozwoli nam na poprawianie nie tylko naszej sylwetki, pracy umysłu, zdrowia, ale i również jakości życia.

Tak jest to możliwe bez ciągłego liczenia kalorii, bez stania cały dzień w kuchni, bez martwienia się, że nie zjedliśmy śniadania lub zapomnieliśmy o fit przekąskach.

Tego wszystkiego podczas treningu personalnego powinniście się nauczyć – zasad żywienia, zasad dbania o ciało i umysł, abyście sami mogli zadbać o siebie.

Na koniec mam małą prośbę. Zastanówcie się proszę zanim ściągniecie następny plan żywieniowy lub treningowy z Internetu. Jeżeli zaczynacie coś robić, pomyślcie nad tym, dlaczego to robicie oraz jakie skutki będzie to miało w przyszłości. A jeśli chcecie ćwiczyć ze mną, zapraszam tutaj.

Do następnego razu,
Twój przyjaciel,
Patryk Jankowski

Całą moją filozofię- zasady zdrowego życia opisałem w moich książkach, aby każdy z Was miał do nich łatwy dostęp.

Podziel się!

Zostaw komentarz